2025-11-30 20:31:13

Merino om ‘forfærdelig’ tackling: Anklen bøjede

Mikel Merino var ikke tvivl om, at Moises Caicedo ville modtage et rødt kort for sin grove tackling, som spanieren desuden kalder ‘forfærdelig’. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 13. runde

FT

CHE

1 - 1

ARS

38'
00
Moisés Caicedo
Rødt kort
48'
10
Trevoh Chalobah
Mål
59'
11
Mikel Merino
Mål

Der var drama for alle pengene, da Chelsea og Arsenal søndag aften krydsede klinger i et vaskeægte lokalopgør. 

Undervejs blev Moises Caicedo blandt andet præsenteret for et direkte rødt kort efter et grimt frispark begået på Mikel Merino. 

Midtbanespilleren fra Ecuador kom alt for sent ind i en duel og endte med at stemple Merino, som efterfølgende gik i græsset og vred sig i smerte. 

- Jeg kunne mærke min ankel bøje helt bagover, men heldigvis har jeg meget fleksible ankler og en fleksibel krop.  

- Jeg vidste, det var en forfærdelig tackling, og at det ville blive rødt kort, siger spanieren til Sky Sports efter opgøret, der endte 1-1. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Merino om ‘forfærdelig’ tackling: Anklen bøjede
Foto: Justin Tallis/AFP/Ritzau Scanpix

Desuden fortæller Merino, at han endnu ikke har fået snakket med Caicedo. 

Podcast Cover

Nørgaard færdig i rødt og hvidt

Hattrick | Afsnit 80

Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.

Læs mere
-15:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 13. runde

FT

CHE

1 - 1

ARS

38'
00
Moisés Caicedo
Rødt kort
48'
10
Trevoh Chalobah
Mål
59'
11
Mikel Merino
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce