Titelkampen i Premier League er pivåben.
Manchester City har hentet en del point på Arsenal på det sidste, og det kulminerede foreløbigt søndag, hvor Pep Guardiolas tropper vandt 2-1 over London-klubben.
Efter kampen blev Declan Rice fanget af kameraerne, hvor det var tydligt, han sagde, at 'det ikke er slut endnu'. Med det mener han titelkampen.
Det er Manchester City-manager Pep Guardiola blevet fortalt, og reaktionen er ikke til at tage fejl af.
- Det elsker jeg. Jeg elsker det. Det er derfor, Arsenal er i toppen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg har set det, og det viser, hvad Declan Rice handler om. Det er Arsenals mentalitet. Vi har mødt det i de sidste par sæsoner i Premier League og Carabao Cuppen.
- Det viser, hvor konkurrencedygtige de er. Ellers kan man ikke blande sig i Premier League og være ubesejret i Champions League.
- Både Arteta og spillerne følger den besked, siger han til Sky Sports.
Manchester City kan indhente Arsenal, hvis de onsdag besejrer Burnley.

Nørgaard færdig i rødt og hvidt
Hattrick | Afsnit 80Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.
Læs mere

Manchester City
Arsenal
Premier League

































