2021-09-06 16:03:17

Medie: Griezmann får næsten halveret sin løn

Ifølge det pålidelige medie Goal er Antoine Griezmann gået med til at få skåret 40 procent af sin løn under sin lejeaftale med Atletico Madrid.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Et af sommerens mange kæmpetransfers kom på transfervinduets sidste dag i tirsdags, da franskmanden Antoine Griezmann tog tilbage til Atletico Madrid fra FC Barcelona på en lejeaftale frem til næste sommer, der kan blive forlænget med et år.

At det har været en lukrativ aftale for de spanske mestre fra hovedstaden, som i sin tid sendte Griezmann afsted til Barcelona for omkring 890 millioner kroner, er der nok ikke den store tvivl om, men præcis hvor lukrativ en handel vides endnu ikke.

Mandag lader det imidlertid til, at vi er blevet en anelse klogere, eftersom mediet Goal erfarer, at Griezmann er gået med til at få næsten halveret sin løn, når han skal tørne ud for Atletico i den kommende sæson.

Således bekræfter Goal, at Griezmann er gået med til at gå 40 procent ned i løn.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Medie: Griezmann får næsten halveret sin løn
Foto: Lluis Gene/AFP/Ritzau Scanpix

Griezmann er denne sommer blot én af flere, der er blevet sendt afsted fra Barcelona i et forsøg på at nedbringe klubbens gæld og omkostninger i truppen.

Det klikkede aldrig rigtigt for den 30-årige angriber i Barcelona, hvor det blev til 35 mål i 102 kampe.

Men nu kan han – og Atletico – håbe på, at han igen kan finde storformen i sin tidligere klub, hvor han i sin første periode hos klubben præsterede hele 133 mål i 257 kampe.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce