2025-09-20 13:54:47

Alves sang med på FCK-stikpille: Jeg elsker det

Frederik Alves har selv stået på Sydsiden og elsker samspillet med fansene. Det kom til udtryk efter sejren over FC København.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

FT

FCK

3 - 3

SIF

- Brilleaber, brilleaber. Hvorfor kan I ikke se? Brøndby er de største. Meget større end PSE.

Sådan gjaldede det fra Sydsiden i minutterne efter Brøndbys derbysejr mod FC København, og på tv-billederne kunne man tydeligt se Frederik Alves synge med.

Personligt er forsvarsspilleren vokset op i Hvidovre, så Brøndby-sange er ikke nyt territorie for ham.

- Jeg elsker det. Jeg har selv stået på Sydsiden før og sunget med, så det er bare fedt at kunne stå inde på banen og synge med, når vi har det sammen.

- Jeg synger også nogle af sangene derhjemme i ny og næ, fortæller Frederik Alves til Bold og den øvrige tilstedeværende presse til fredagens træning i Brøndby.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Alves sang med på FCK-stikpille: Jeg elsker det
Foto: Lars Møller/Larsmøller/Ritzau Scanpix

Alle i husstanden er dog ikke altid på bølgelængde.

- Det er sjovt, for min kone er AGF-fan ligesom hele hendes familie. Når Brøndby spiller mod AGF, hepper hun selvfølgelig på os, men ellers holder hun med AGF.

- Jeg synger lidt Brøndby-sange derhjemme, og så siger hun ’hold kæft’ og så videre. Vi har lidt en beef kørende derhjemme, smiler Frederik Alves.

Søndag venter netop et opgør mod AGF på Ceres Park Vejlby.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 9. runde

FT

FCK

3 - 3

SIF

Annonce

24 kommentarer

Se kommentarer
Annonce