2025-11-23 20:34:49

Billing så rødt: Kunne godt have tænkt mig et frispark

Philip Billing ville gerne have haft et frispark i situationen, hvor han blev smidt ud mod Sønderjyske, men vil ikke gå ind i en diskussion med Viaplay om, hvorvidt dommerens vurdering var korrekt eller ej.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

SØN

2 - 1

FCM

14'
01
Aral Simsir
Mål
16'
11
Kristall Mani Ingason
Mål
86'
11
Philip Billing
To gule kort
90'
21
Lirim Qamili
Mål på straffe

Philip Billing blev smidt tidligt i bad søndag aften.

FC Midtjyllands midtbanemotor blev tydeligt generet bagfra af Olti Hyseni, inden Billings arm ramte Hyseni i ansigtet.

Det takserede dommer Mikkel Redder til gult kort nummer to til den lange FCM-stjerne. 

Billing kunne godt have tænkt sig et frispark i situationen.

- Når jeg bliver holdt tilbage og prøver at løbe fremad, så kunne jeg måske godt have tænkt mig et frispark lidt før, så var det ikke sket. Det var derfor jeg ikke gad at give op. Normalt vil man stoppe, siger han til Viaplay.

- Jeg havde masser græs foran mig at løbe på, og jeg prøvede ikke at få det frispark, selvom jeg ved, han prøvede at lave det. Jeg prøvede at komme fremad, og jeg har lange arme og ender med at ramme ham.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Billing så rødt: Kunne godt have tænkt mig et frispark
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Det er én af dem, hvor jeg måske skulle have tænkt mig bedre om, men det er jo ikke sådan, at jeg slår ham i hovedet med vilje. Jeg prøver som sagt at løbe fremad, og det skal jeg bruge min arme for.

Billing vil ikke gå ind i diskussionen om, hvorvidt det andet gule kort var korrekt.

- Hvis dommeren synes, det er et korrekt gult kort, så er det jo sådan, det er. Nu har jeg set ham fra OB (Max Ejdum, red.), der fik to spilledages karantæne for at sige noget om dommeren. Den gider jeg ikke gå ned ad. Det er ikke dommerens skyld, at vi taber i dag, lyder det til Viaplay.

Max Ejdum fik to spilledages karantæne for at ytre sig meget direkte om hans utilfreds med en dommerpræstation for et par uger siden.

Læs mere om det her.

Podcast Cover

Sure Zorniger og europæiske drømme

Ugens Suppe | Afsnit 2

Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?

Læs mere
-45:35

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

SØN

2 - 1

FCM

14'
01
Aral Simsir
Mål
16'
11
Kristall Mani Ingason
Mål
86'
11
Philip Billing
To gule kort
90'
21
Lirim Qamili
Mål på straffe
Annonce

16 kommentarer

Se kommentarer
Annonce