18-årige Anders Hoff skal frem til nytår tørne ud for Middelfart Boldklub.
AC Horsens har onsdag bekræftet lejeaftalen med Middelfart, der er indgået for at give den unge keeper mulighed for at udvikle sig.
Det fortæller sportschef i AC Horsens Niels Erik Søndergård på klubbens hjemmeside.
- Anders Hoff har gennem længere tid været inde i en rigtig god udvikling, og vi har vurderet, at det vil være godt for ham og hans udvikling at komme ud og konkurrere om spilletid.
- Der vil være længere til spilletid i AC Horsens, hvor vi også har Matej Delac og Marcus Bobjerg i superligatruppen samt Andreas Hermansen på U19.
- Ambitionen med lejeopholdet er spilletid til Hoff, og vi vil stadig have snor i ham forstået på den måde, at han fortsat skal træne med Lars Winde et par gange om ugen og passe sin styrketræning her på CASA Arena Horsens. Det skulle gerne resultere i, at vi får en styrket Anders Hoff retur efter lejeopholdet, siger han.
Anders Hoff har endnu sin førsteholdsdebut i AC Horsens til gode.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AC Horsens
Middelfart Boldklub
3F Superliga







































