2025-11-21 22:45:51

Silkeborg-træner erkender nederlag: AGF var det bedste hold

Silkeborg tabte på hjemmebane mod AGF, der nu indtager 3F Superligaens førsteplads. Hjemmeholdets cheftræner anerkendte AGF’s høje niveau og accepterede nederlaget.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Silkeborg
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

SIF

0 - 2

AGF

34'
01
Rasmus Carstensen
Mål
79'
02
Markus Solbakken
Mål

Heller ikke denne gang formåede Silkeborg at slå AGF.

Det var kendsgerningen fredag aften, da Silkeborg tabte 2-0 mod AGF, der gæstede Jysk Park. Cheftræner Kent Nielsen satte efter nederlaget ord på kampen.

- På nogle områder var det et jævnbyrdigt opgør, men det dygtigste hold vandt.

- Det var et levende, men også taktisk opgør, fortalte Kent Nielsen til Bold og resten af den fremmødte presse efter kampen.

Overordnet set var Kent Nielsen rosende over for modstanderen, der i skrivende stund befinder sig på Superligaens førsteplads efter en fantastisk sæsonstart. Især blev deres defensive arbejde fremhævet af den garvede cheftræner.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Silkeborg-træner erkender nederlag: AGF var det bedste hold
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Vi må rose AGF, de forsvarer sig godt, og vi forsøgte os meget.

- I forhold til den kamp, vi taber 3-1, er det her et væsentligt mere lige opgør.

- Men vi må erkende, at AGF var det bedste hold.

Halvtyndt frispark

Selvom AGF var dagens bedste mandskab, mente Kent Nielsen alligevel, at kampens indledende scoring blev omsat på baggrund af en uheldig dommerkendelse. Scoringen kom nemlig på baggrund af et frispark lidt uden for feltet.

- Det var et halvtyndt frispark, som AGF fik.

- Dommerne kan sagtens finde grunde til at berettige sådanne frispark.

- Men vi brokker os ikke.

- Det var dog ikke verdens største, lad os sige det sådan.

Selvom der var ærgrelse at spore hos Kent Nielsen, var det altså en meget afklaret cheftræner, der mødte Bold og resten af den skrevne presse efter kampen. Han havde erkendt nederlaget, og nu skulle de se videre.

Næste opgave for Kent Nielsen og Silkeborg er den 30. november, hvor de får besøg af Randers FC.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 16. runde

FT

SIF

0 - 2

AGF

34'
01
Rasmus Carstensen
Mål
79'
02
Markus Solbakken
Mål
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce