

AGF ødelagde Brøndbys gulddrømme i 2024, og to år senere sikrede aarhusianerne deres første mesterskab i 40 år på samme stadion.
Hjemmeholdets publikum lagde ikke skjul på deres følelser og reagerede med markante buh-råb efter slutfløjtet.
Nicolai Vallys var efter kampen forstående over for fansenes store skuffelse efter et opgør, hvor BIF kunne have spoleret AGF’s guldfest.
- Det er fair nok. Vi har ikke været gode nok. Vi taber til et bedre hold, vi har skuffet vores fans. Jeg er ked af, at vi har skuffet vores fans, og så ved jeg ikke; mesterskabet blev alligevel ikke endegyldigt afgjort i dag på en eller anden måde, siger Vallys til Viaplay.
Artiklen fortsætter efter billedet

- AGF har været de bedste i år lige meget hvor meget man ikke ønsker at se dem blive mestre som Brøndby-spiller og Brøndby-fan, så har de været de bedste i år. Det er meget fortjent.
Dramaet aftog ikke efter slutfløjtet, hvor to fans er blevet anholdt.
Læs mere her.

Christian Eriksens kollaps
Hattrick | Afsnit 96Christian Eriksen kollapsede under søndagens landskamp mod Ukraine, men har det efter omstændighederne okay. Bolds udsendte i Odense beretter om den uhyggelige episode.
Læs mere
AGF
Brøndby IF
3F Superliga

































