Portugal, Norge og Wales.
Danmark har torsdag aften fundet sine tre modstandere, når Nations League-gruppespillet til efteråret bliver skudt i gang på ny.
Dermed skal Brian Riemers mandskab krydse klinger med Ståle Solbakkens ditto, som senest gjorde rent bord i VM-kvalifikationen på imponerende vis.
I et interview med Bold sætter den danske landstræner ord på den skandinaviske duel, som på nogle punkter var et ønskescenarie.
- Norge har et fantastisk fodboldhold, så det kommer jo selvfølgelig an på, hvordan man definerer ønskemodstander. Det er et hold med verdensstjerner, så det bliver en hård kamp.
- Men jeg synes også, at det er super interessant, fordi det bliver et opgør, der kommer til at indeholde en masse relationer, som går mange år tilbage.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det ved man jo selv fra skolegården. Det er altid lidt specielt at møde parallelklassen, hvor der er følelser på spil. Så det glæder vi os meget til, siger Brian Riemer til Bold.
Lille norsk fordel
Tilbage i november kvalificerede Norge sig til VM for første gang siden 1998, og det var uden at tabe én eneste kamp undervejs i kvalifikationen.
I løbet af de otte kampe lykkedes Ståle Solbakkens tropper med at få netmaskerne til at blafre hele 37 gange, mens der i den anden ende af banen blot blev lukket fem mål ind.
Det var ikke mindst takket være stjernespillere som Erling Haaland og Martin Ødegaard, og netop stjernefaktoren kan ende med at blive udslagsgivende, vurderer Brian Riemer.
- Det er to hold, som rent styrkemæssigt står fint til hinanden - måske med lidt forskellige styrker og svagheder.
- Lige nu er Norge jo begunstiget af at have et par af verdens bedste fodboldspillere, så det er måske et lille nøk til deres side. Men ellers ville jeg vurdere, at det er to hold, der er meget tæt på hinanden, siger landstræneren.

Revanche
Foruden det stjernespækkede norske mandskab støder det danske landshold ligeledes ind i Portugal og Wales.
Netop Portugal endte i seneste udgave af Nations League med at blive Danmarks onde ånd, da Riemer og co. blev sendt ud af kvartfinalen.
- Portugal er et hold, som vi har mødt senest i Nations League, hvor vi jo har en lille revanche til gode.
- Men vi har gode erfaringer med dem, så det bliver også en sjov kamp, understreger landstræneren, som slutteligt sætter en smule ord på puljens på papiret svageste modstander.
- Wales-mandskabet har igennem de sidste mange år overrasket og efterladt et positivt indtryk.
- Så jeg tror alt i alt, at det bliver en pulje med en masse gode kampe, hvor vi også har nogle gode muligheder, slutter Brian Riemer over for Bold.
Nations League bliver skudt i gang i slutningen af september.

Birk klar til comeback
Hattrick | Afsnit 73Efter måneder væk fra rampelyset melder Frederik Birk sig nu klar til næste skridt i trænerkarrieren – men hvad er det for et job, han går efter?
Læs mere
Wales
Norge
Danmark
Portugal
UEFA Nations League A



























