2026-06-02 20:03:01

Belgien slog Kroatien i VM-test

Youri Tielemans og Romelu Lukaku kom på tavlen, da Belgien vandt 2-0 over Kroatien i en testkamp forud for VM.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

KRO

0 - 2

BEL

38'
01
Youri Tielemans
Mål
90'
02
Romelu Lukaku
Mål

Formen testes i disse dage frem mod VM-slutrunden, og tirsdag aften krydsede Kroatien og Belgien klinger.

Belgierne havde spillere som Kevin De Bruyne, Jérémy Doku og Thibaut Courtois med fra start, mens Luka Modric naturligvis var at finde på kroaternes midtbane.

I et chancefattigt opgør faldt kampens første scoring i slutningen af første halvleg.

Her endte bolden lidt tilfældigt for fødderne af Youri Tielemans, der stensikkert udnyttede muligheden ved at banke 1-0-scoringen i kassen.

Efter en times spil tydede alt på, at Kroatien ville udligne efter et hjørnespark, da Ante Budimir pludselig stod helt fri foran målet.

Artiklen fortsætter efter billedet

Venskabskampe -Belgien slog Kroatien i VM-test
Foto: Antonio Bronic/Reuters/Ritzau Scanpix

Men hovedstødet fik for meget og endte i stedet på stolpen.

Et kvarter før tid var det Belgiens tur til at ramme træværket, men efter 90 minutter var der fortsat kun scoret én gang.

Det fik indskiftede Romelu Lukaku dog lavet om på i tillægstiden, da han blev sendt i dybden og hamrede kuglen i netmaskerne til slutresultatet 2-0.

Kroatien tester formen igen søndag, når de møder Slovenien, mens Belgien skal op imod Tunesien lørdag.

VM sparkes i gang den 11. juni. 

Podcast Cover

Mortensen splitter Aarhus: Eftermælet er ødelagt

Hattrick | Afsnit 93

Er Patrick Mortensen stadig en legende i Aarhus - eller har han spoleret sit eftermæle med skiftet til rivalerne fra Brøndby? Der er i den grad delte meninger i Smilets By om det kontroversielle skifte.

Læs mere
-16:14

Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskab - 1. runde

FT

KRO

0 - 2

BEL

38'
01
Youri Tielemans
Mål
90'
02
Romelu Lukaku
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce