2026-06-10 16:29:36

Kort visit i Brøndby: Gregoritsch tæt på Augsburg

- For alle vil det være bedst med hurtig afklaring, siger Brøndbys fodbolddirektør, Julius Ohnesorge om Michael Gregoritsch, der ventes at skifte til Augsburg.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

søndag 28. jun

BIF

vs

HIF

Michael Gregoritsch havde et ganske kort eventyr i Brøndby.

Han scorede mod FC København i Steve Coopers debut, men det blev blot til 11 optrædener for østrigeren, før han blev udlejet til Augsburg i Bundesligaen.

Og alt tyder på, at karrieren ikke kommer til at fortsætte i Brøndby. Til gengæld peger pilen syd for grænsen for angriberen.

For intet peger mod, at han har en fremtid i Brøndby, selv om han har en aftale, der gælder frem til 30. juni 2028.

- Jeg tror, at det for alle parter vil være bedst med en hurtig afklaring, siger Brøndbys fodbolddirektør Julius Ohnesorge med henvisning til, at fremtiden med sikkerhed ikke er på Vestegnen for den 32-årige angriber.

Augsburg og Gregoritsch var et rigtig godt match for angriberen. Han leverede et suverænt forår, hvor han scorede seks mål.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Kort visit i Brøndby: Gregoritsch tæt på Augsburg
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
251921
Foto: Lisa Leutner/Reuters/Ritzau Scanpix

- Lejeaftalen i Augsburg har været rigtig god for ham. Jeg har haft en samtale med Michael, han føler, han er et godt sted, fordi han har et godt forhold til cheftræneren og til klubben.

- Han har en stor lyst til at fortsætte i klubben. De signaler jeg får er, at klubben også er interesseret i at fortsætte samarbejdet. Så ja, det er sandsynligt de vil beholde ham, siger Julius Ohnesorge, der kan forvente i omegnen af én mio. euro for angriberen, hvis parterne kommer overens om en aftale.

Julius Ohnesorge forventer således ikke, at man skal afvente Østrigs skæbne ved VM, før en aftale med Augsburg er forhandlet på plads.

Den aftale kan komme i hus meget hurtigt.

Michael Gregoritsch er med det østrigske landshold til VM, hvor holdet skal møde Jordan, Argentina og Algeriet. 

Podcast Cover

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen

Drømmeklubben | Afsnit 1

VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.

Læs mere
-47:38

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

søndag 28. jun

BIF

vs

HIF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce