- Det er ikke noget, man bliver valgt til, men udpeget til. I øvrigt er det slet ikke noget, jeg har tænkt over.
Sådan lød det fra Jesper Møller, da Bold i januar spurgte ham ind, om han kunne se sig selv som vicepræsident i UEFA.
Bold spurgte ham også i marts, hvor svaret var omtrent det samme, men siden er det tilsyneladende gået stærkt.
For på UEFA-kongressen i Beograd, der blev afholdt torsdag, er danskeren netop blevet valgt som en af fem vicepræsidenter i UEFA.
Det fremgår af UEFA's hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

På kongressen i Beograd har to af de nuværende vicepræsidenter forladt posten. Derudover er der sket en del udskiftninger i den magtfulde Executive Committee.
Karl-Erik Nilsson og David Gill, der begge var vicepræsidenter, er stoppet i UEFA.
Og det har altså åbnet døren for blandt andre Jesper Møller.
De fire andre vicepræsidenter er Gabriele Gravina, Laura McAllister, Armand Duka og Hans-Joachim Watzke. Førstnævnte er første vicepræsident.
I 2023 blev Jesper Møller genvalgt for en ny, fireårig periode til UEFA’s Executive Committee, hvor han altså først er på valg igen i 2027.
UEFA-præsident Aleksander Ceferin har meddelt, at han træder tilbage i 2027, når hans valgperiode udløber.
Jesper Møller slog på DBU's repræsentantskabsmøde i marts fast, at han på vegne af DBU vil opfordrer Ceferin til at fortsætte endnu en periode
Kan få sidste formandsperiode
Jesper Møller har hidtil ikke ønsket at svare på, om han vil være kandidat til præsidentposten til den tid.
Jesper Møller blev i 2022 genvalgt som formand for DBU frem til 2026. Hvis han stiller op til formandsposten næste år er det den sidste periode han må sidde som DBU-formand.
Hvis Jesper Møller genopstiller i 2026, skal han forlade posten i 2030. DBU indførte i 2018 regler om, at formanden maksimalt må sidde på posten i 12 år.
Jesper Møller vil have siddet på posten i 16 år, hvis han sidder til 2030. Det vil han, fordi reglerne som sagt først blev indført i 2018 og ikke har indvirkning med tilbagevirkende kraft fra dengang, han blev valgt i 2014.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Danmark
































