Nicklas Bendtner er ekspert på TV 2 forud for landsholdets kamp mod Schweiz lørdag aften.
Den tidligere Arsenal-angriber er med i stedet for Kenneth Perez, der ikke fik forlænget sin aftale med tv-kanalen i slutningen af 2023.
Lørdag eftermiddag har Perez spillet legendekamp på Anfield mod Liverpool, og derfor har den 49-årige dansker det helt fint med ikke at være at finde i Parken.
- Nej, det ærgrer mig ikke, og nu er det også et stykke tid siden. Der er valgt, at man går en anden vej, og så ville jeg jo heller ikke kunne være her. Så det passer fint, siger Kenneth Perez til Bold.
Hvad tænker du om, at Nicklas Bendtner er ny ekspert i stedet for dig?
- Er han det? Det vidste jeg ikke. Jeg ved ikke noget om det, og TV 2 må selv bestemme, hvordan de vil udfylde deres ekspertroller.
- Det kan være, at han gør det rigtig, rigtig godt, lyder det fra Perez.
Den 49-årige dansker bor til daglig i Holland og er også ekspert på hollandsk tv.
Nicklas Bendtner skal i første omgang kun dække Danmarks træningskampe mod Schweiz og Færøerne.
Lørdagens legendekamp på Anfield endte med en sejr på 4-2 til Liverpool. Læs mere om opgøret her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
EM
Danmark




































