2023-11-13 14:29:00

Vestergaard tilbage i varmen: Det gjorde rigtig ondt

Jannik Vestergaard glæder sig over at være tilbage på det danske landshold efter en hård og svær periode. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Helsingør
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 9. runde

FT

DAN

2 - 1

SVN

- I er mange, synes jeg. 

Jannik Vestergaard kigger lidt overrasket rundt på de fremmødte journalister. 

Det er 17 måneder siden, han sidst har siddet i landsholdslejren. 

Nu er den store midterforsvarer tilbage i varmen efter en god periode i sin klub, Leicester. 

Men Jannik Vestergaard husker godt den lange og svære periode, hvor han blandt andet gik glip af VM sidste år. 

- Jeg følte ikke for alvor, at jeg var ude, også selvom jeg ikke var med.

- Men jeg ville heller ikke have udtaget mig. Jeg fik jo ikke bare lidt spilletid, jeg fik ingen spilletid. 

- Men det gjorde rigtig ondt ikke at være en del af noget, som jeg føler, jeg var en del af. 

Derfor vidste Jannik Vestergaard heller ikke, om han var i stand til at se kampene i Qatar, hvor Danmark endte med at ryge ud et brag. 

- Jeg kunne så alligevel ikke holde mig væk, så jeg så dem. Og jeg led også med holdet og med Danmark, men det har da gjort ondt. 

Stolt og glad
Nu er de dårlige erstattet med masser af spilletid og glæde hos Vestergaard, der spiller en central rolle hos Leicester, der topper tabellen i Championship.

- Det er rigtig dejligt at være tilbage. For mig er landsholdet det største både karriere- og følelsesmæssigt. 

- Så at have været ude og se det hele lidt på afstand og nu være et sted, hvor jeg har gjort mig fortjent til at være med, gør mig både glad og stolt. 

Jannik Vestergaard og co. kan med en sejr over Slovenien fredag aften sikre sig EM-billetten. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 9. runde

FT

DAN

2 - 1

SVN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce