2026-04-01 23:55:00

Götze efter forlængelse: Frankfurt betyder meget for mig

Mario Götze er glad for sin forlængelse med Eitracht Frankfurt. Familien trives i byen, og klubben betyder meget for den rutinerede tysker.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 28. runde

FT

FRA

2 - 2

FCK

Mario Götze vil for altid have en plads i tysk fodboldhistorie. Den vævre offensivspiller var nemlig manden, der sendte VM-guldet til Tyskland i 2014 med sit mål i den forlængede spilletid mod Argentina.

Götze er efterhånden blevet 33 år gammel, men han er ikke færdig med fodbold på topniveau. Det blev slået fast onsdag eftermiddag, da Eintracht Frankfurt offentliggjorde, at kontrakten med Götze er blevet forlænget.

Hovedpersonen selv er glad for forlængelsen.

- Eintracht Frankfurt betyder meget for mig. Jeg har været her i næsten fire år, og jeg har haft en fantastisk tid indtil videre. Min familie og jeg føler os meget hjemme i Frankfurt, siger han til klubbens hjemmeside.

Frankfurt kæmper med tingene i Bundesligaen, hvor de ligger nummer syv.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Götze efter forlængelse: Frankfurt betyder meget for mig
Foto: Thilo Schmuelgen/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi har i øjeblikket et par udfordringer, vi skal overvinde. Men vi er klar til at møde de udfordringer. Og hvem ved, hvad der er muligt i fremtiden. At vinde pokalen ville for eksempel være meget tilfredsstillende, afslutter Götze.

Den nye kontrakt løber til sommeren 2028.

Mario Götze har spillet 148 kampe for Frankfurt, hvor det er blevet til 12 mål og 18 assists. Tidligere har han tørnet ud for Dortmund, Bayern München og PSV.

Podcast Cover

Nørgaard færdig i rødt og hvidt

Hattrick | Afsnit 80

Christian Nørgaard stopper på det danske landshold efter 41 kampe i rødt og hvidt.

Læs mere
-15:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 28. runde

FT

FRA

2 - 2

FCK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce