Den 9. juli blev Dominik Kotarski præsenteret som ny målmand hos FC København, og 49 dage senere stod han i Champions League.
Med undtagelse af en rædderlig kamp mod Silkeborg har kroaten været en sikker sidsteskanse for de forsvarende danske mestre, og han synes da også selv, at starten i klubben er gået godt.
- Det har været meget intenst, fortæller Kotarski til FCK TV.
- Det var bare i gang med kampene med det samme. Det var rigtig fedt, og jeg synes, det var en god start. Vi startede rigtig godt. Vi kom med i Champions League, hvilket var en stor bedrift i mine øjne - specielt når man spiller sig gennem kvalifikationen.
- Det er ikke nemt, lige meget hvem man møder. Alle spiller på højt niveau i dag. Man skal forbi svære stadioner og modstandere. Jeg synes, vi var stærke gennem kvalifikationen. Jeg synes, vi står et rigtig godt sted.
Artiklen fortsætter efter billedet

Dominik Kotarski har indtil videre spillet hver eneste kamp overhovedet muligt i den korte tid, han har været en del af FC København.
I skrivende stund er han afsted med det kroatiske landshold.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
FC København
Champions League





































