




FC Nordsjælland sikrede sig søndag bronzemedaljerne.
Det har ligget til Farum-mandskabet i noget tid, men de fik kørt tredjepladsen i hus, da de overbevisende vandt 4-1 mod Sønderjyske.
Der var stor glæde at spore i FCN-lejren efter opgøret, men alligevel var der ridser i lakken for cheftræner, Jens Fønsskov Olsen.
Han går nemlig en ubehagelig kamp i møde, når Nordsjælland indleder næste sæson.
Et tabt væddemål betyder, at FCN-træneren i første kamp i næste sæson skal iføre sig et sæt tøj, Tobias Salquist ejer.
- Jeg lavede et væddemål sidste sommer, hvor vi ikke lige troede, at vi skulle stå her med bronze. (Tobias, red.) Salquist har et vanvittigt sæt tøj, som jeg har lovet at tage på, hvis vi vandt en medalje.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg skal lige have tjekket med sponsorer, om jeg overhovedet må gøre det, siger Jens Fønsskov til Bold, mens han ryster en smule på hovedet.
Tobias Salquist stod allerede og grinte en smule ved siden af sin træner, som havde erkendt, at væddemålet var tabt.
Forsvarsspilleren var flink til at forklare, hvad Jens Fønsskov Olsen helt præcist kommer til at have på til første kamp.
- Det er et helt rødt Lacoste-sæt, hvor jeg har nogle røde sko til, som godt nok er Adidas, men det må vi male over. Men det skal han i hvert fald have på. Det har han lovet mig, siger Tobias Salquist.
Han understreger, at der er tale om et tracksuit, den 50-årige træner skal klemmes ned i.

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen
Drømmeklubben | Afsnit 1VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.
Læs mere
FC Nordsjælland
3F Superliga





































