






Fremad Amager er kommet meget tæt på den faretruende nedrykningsstreg i NordicBet Ligaen.
I weekenden tabte Fremad Amager til en af de direkte konkurrenter fra FC Fredericia med 1-2, og den indsats var Mads Aaquist meget skuffet over.
- Jeg følte ikke rigtig, at vi dukkede rent mentalt. Vi fik både et absurd mål i gave og en gave i et rødt kort tidligt i anden halvleg. Vi var der simpelthen ikke mentalt.
- Vi var for langt efter i vores aftaler, og hvad vi skulle. Det er meget skuffende og frustrerende, siger profilen til klubbens Facebook-side.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den 28-årige midtbanespiller mener, at mentaliteten skal ændres.
- Vi bliver nødt til at kigge hinanden dybt i øjnene, fordi nu har vi ti kampe tilbage, hvor vi først og fremmest have rettet op på vores mentalitet, og hvor meget vi gerne vil det.
Fremad Amager indleder kvalifikationsspillet mod Hillerød på udebane. Den kamp sættes i gang lørdag 1. april klokken 13.