2022-11-23 14:00:02

Christian Lønstrup roser ung forsvarer: Et stort talent

Hillerød-manager Christian Lønstrup er glad for, at klubben har forlænget aftalen med Mads-Emil Langberg, og han siger, at Langberg er et stort talent.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

20-årige Mads-Emil Langberg kom til Hillerød i sommer fra Lyngby, og det er indtil videre blevet til syv kampe i NordicBet Ligaen i denne sæson. 

De gode præstationer på banen giver nu gevinst for den unge forsvarer. Han har nemlig fået forlænget aftalen med klubben, så den gælder frem til sommeren 2024. 

Hillerød-manager Christian Lønstrup glæder sig over, at Hillerød har formået at holde på forsvareren. 

- Mads ankom i sommer fra Lyngby og havde store ambitioner om at vokse som fodboldspiller og menneske i vores miljø og det har han til fulde levet op til. 

- Mads er et stort forsvarstalent, som på kort tid er blevet integreret i vores system og har i efteråret bidraget til et godt træningsmiljø og ikke mindst været en vigtig brik undervejs i NordicBet Ligaen. 

- Vi glæder os i Hillerød Fodbold Elite til at følge hans fortsatte positive og spændende udvikling på holdet, siger Christian Lønstrup. 

Hillerød er nummer otte i NordicBet Ligaen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce