2025-12-01 17:46:02

Slot om Kerkez-udskiftning: Det var krampe

Arne Slot fortæller, at Milos Kerkez blev skiftet ud med krampe i Liverpools 2-0-sejr over West Ham.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 14. runde

FT

LIV

1 - 1

SUN

Milos Kerkez har ikke lige frem fået en drømmestart på Anfield.

Den ungarske back har ligesom resten af Liverpool-holdet været inde i en formkrise.

Søndag aften kom Merseyside-mandskabet dog tilbage på sporet med en 2-0-sejr over West Ham.

Med fem minutter igen af opgøret erstattede Andy Robertson Kerkez, der kom til fra Bournemouth i sommer. 

- Det var krampe. Det eneste øjeblik, hvor Bowen fik en chance var, da Kerkez var blevet taget ud, men det havde intet med den back, der var kommet ind at gøre.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Slot om Kerkez-udskiftning: Det var krampe
Foto: Tony O Brien/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det var eneste chance, de havde, og som Bowen havde. Det var en rigtig god defensiv præstation af ham, siger Slot ifølge The Standard.

Liverpool har mulighed for at tage endnu en sejr allerede onsdag, hvor Sunderland kommer forbi Anfield.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 14. runde

FT

LIV

1 - 1

SUN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce