


Mohamed Toure har taget Norwich med storm.
Fem kasser og et enkelt oplæg i sine fire kampe er det nuværende facit for den tidligere Randers FC-angriber.
Derfor var det også nærliggende at spørge Randers FC's cheftræner Rasmus Bertelsen efter 1-2-nederlaget til FC Fredericia, om han savnede at have angriberen til rådighed.
- Jeg er meget glad på hans vegne, fordi han har fået gang i scoringerne - det lykkedes ikke rigtig for ham hos os. Det var ikke, fordi han manglede chancer her.
- Nogle gange handler det også om luftforandring og nye omgivelser, og så handler det også om, hvordan kampene lige går.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Han har fået lidt medvind derover. Det under vi ham rigtig meget, og jeg håber, han bliver en stor succes der, fortalte Randers-bossen.
Bold har tidligere taget en snak med Randers' fodboldirektør Søren Pedersen om netop salget af Mohamed Toure.
Han afslører nedenfor detaljer fra det store salg.

Planen er lagt: Bischoff fortsætter i rugeklub
Hattrick | Afsnit 62Der er stadig flere spørgsmål end svar i sagen om Clement Bischoff i Salzburg, hvor den danske kantspiller fortsat er helt ude i kulden.
Læs mere


Randers FC
3F Superliga



































