Det går ikke godt i Wolfsburg for tiden.
De fik godt nok deres første Bundesliga-sejr i syv kampe, da de lørdag besejrede Hamburger SV, men tirsdag indtræf endnu et skuffende nederlag.
Wolfsburg tabte nemlig til 2. Bundesliga-holdet Holstein Kiel i DFB Pokal og er dermed ude af den turnering.
Efterfølgende udtalte målmand Marius Müller, at holdet i sin nuværende forfatning ikke har nogen chance i Bundesliga, 2. Bundesliga eller Regional Liga.
Den udtalelse forsøgte sportsdirektør i Wolfsburg, Peter 'PC' Christiansen, at adressere over for keeperen onsdag.
Det udviklede sig til et skænderi, som varede i flere minutter og blev ret så intenst og ophedet.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det skriver Kicker.
Mediet henvendte sig efterfølgende til Marius Müller, som kunne bekræfte hændelsen.
- For mig var det helt fint. Jeg har absolut intet problem med det.
- Jeg er fan af at adressere tingene klart og tydeligt - især når man er i en sportslig situation som vores, siger Marius Müller til Kicker.
Wolfsburg indtager en 12.-plads i Bundesligaen med otte point.
Søndag møder de Hoffenheim på hjemmebane.

Leicester: Fra mester til League one på ti år
Hattrick | Afsnit 66Leicester er i frit fald. Ti år efter det historiske mesterskab er klubben nu rykket ned i den tredjebedste række. Hvad i alverden er der gået galt?
Læs mere
Wolfsburg
Bundesliga




































