Maximilian Arnold nåede blot at spille et par minutter i ondagens træningskamp mod Hertha Berlin, før Wolfsburg-kaptajnen måtte lade sig udskifte med en skade.
Nu skriver Bundesliga-klubben, at det drejer sig om muskelproblemer.
- Yderligere undersøgelser torsdag bekræftede, at der er tale om en let muskelsskade. Derfor vil Arnold tage den med ro de næste par dage.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er endnu uvist, hvornår han igen er klar til at spille for cheftræner Paul Simonis, lyder det på Wolfsburgs hjemmeside.
Danskerklubben har fået en sløj start på denne sæson i Bundesligaen, hvor man i skrivende stund indtager 15. pladsen med fem point efter seks spillerunder.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Wolfsburg
Bundesliga





































