2025-12-04 20:51:17

5 i fokus: Brænder sædet under FCN-træner?

FC Midtjylland vandt igen stort over FC Nordsjælland og er tæt på at booke billet til semifinalerne i pokalturneringen. Her er Bolds fokuspunkter fra kampen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Herning
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første kvartfinale

FT

FCM

5 - 1

FCN

Deja-vu for FC Nordsjælland.

Farum-klubben tabte torsdagens pokalkvartfinale med 1-5 i Herning, og FC Midtjylland har derfor meget gode kort på hånden inden returopgøret i Farum.

I søndags vandt FCM 6-0 over FCN i Superligaen, og torsdagens opgør blev derfor en slags gentagelse, selv om sejren ikke blev helt lige så stor.

Returopgøret spilles søndag den 14. december.

Her er Bolds fem fokuspunkter fra opgøret:

Hattrick-helt

Spiller fra hjemmeholdet i fokus

Artiklen fortsætter efter billedet

Oddset Pokalen -5 i fokus: Brænder sædet under FCN-træner?
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

FC Midtjylland er kendt for at være farlige på lange indkast, og torsdag var ingen undtagelse. To gange på kort tid blev et langt indkast headet videre, og to gange på kort tid stod Junior Brumado klar bagerst i feltet.

Den brasilianske angriber kom således på tavlen to gange i første halvleg. Efter pausen fik Brumado også lov til at sparke straffespark, og derfor blev han hattrick-helt for FCM.

Ingen engangsforestilling

Spiller fra udeholdet i fokus

- Vi skal gå ud for at vise, at det her var en engangsforestilling. Man kan sagtens tage til Herning og tabe, men må ikke tage til Herning og tabe på den her måde.

Sådan lød det fra Tobias Salquist efter søndagens store nederlag, og selv om cifrene ikke blev de samme, var FCM igen altdominerende på heden.

Det vil FCN-forsvarsspilleren sandsynligvis være meget irriteret over, hvilket han nok også vil være over, at Farum-klubben lukkede tre mål ind på meget kort tid igen.

Skiftede formation

Statistik i fokus

FC Nordsjælland fik en kæmpe lussing på 0-6 i søndags mod FC Midtjylland i Superligaen, og derfor mødte Farum-klubben op med meget stor respekt torsdag.

Jens Fønsskov Olsen havde således valgt at skifte til en formation, hvor FCN spillede med fem spillere i bagkæden, hvilket skulle give mere stabilitet end i seneste opgør på MCH Arena.

Ifølge transfermarkt var det første gang i sæsonen, at FCN ikke stillede op i en 4-3-3-opstilling.

Trofaste FCN-fans

Fans i fokus

Omkring ti tilskuere FCN-fans havde taget turen til MCH Arena, og de må været meget trofaste.

FCN har haft det meget svært på det seneste i Herning, hvor det er blevet til nederlag på henholdsvis 0-5 og 0-6, og derfor må det kræve noget særligt at tage hele vejen til Herning en kold torsdag aften.

I den modsatte ende af stadion kunne man høre, at FCM skal spille midtjysk derby på søndag. I hvert fald blev der flere gange sunget: "Hader Viborg."

Brænder sædet under ham?

Træner i fokus

Jens Fønsskov Olsen og FC Nordsjælland har ikke gang i en særlig god sæson.

Mandskabet ligger uden for top-6, har indkasseret hele 32 scoringer i Superligaen og er nu løbet ind i to store nederlag på MCH Arena.

Torsdagens nederlag betyder, at klubben er meget tæt på et pokalexit, og man må forvente, at cheftrænerens jobsituation bliver et emne for beslutningstagerne i Farum i løbet af vinterpausen, hvis det ikke allerede er det i forvejen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første kvartfinale

FT

FCM

5 - 1

FCN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce