

Oprykkerne Hobro klarede i onsdags 1-1 på udebane mod oprykningsbejlerne fra Vejle og lørdag stod der så et andet tophold på menuen for trænertalentet Jakob Michelsen og hans Hobro-mandskab, nemlig Brønshøj på hjemmebane.
Begge hold havde været involveret i nogle særdeles målrige opgør inden for den seneste tid, men dagens kamp blev ikke helt så målrig. 13 minutter før slutfløjtet i Hobro dukkede den Brøndby-udlejede Pierre Kanstrup dog op og bragte Hvepsene foran 1-0.
Det var 22-årige Kanstrups første mål for Brønshøj, og i overtiden nettede Brønshøj-topscorer Danni König så til slutresultatet 2-0. Med gevinsten kravler Hvepsene forbi FC Vestsjælland og op på fjerdepladsen tre point efter Vejle. FC Vestsjælland har dog mulighed for at erobre pladsen tilbage, når de i morgen møder Næstved hjemme.
Hobro er fire point over nedrykningsstregen på 11.-pladsen.


Brønshøj Boldklub
Hobro
Betinia Liga

































