Aarhus er i ekstase.
AGF har søndag aften sikret det danske mesterskab, efter at de sejrede med 2-0 mod Brøndby.
Og det fejrer de i Aarhus.
Aarhus Kommunes Teknik og Miljø rådmand, Nicolaj Bang, skriver i en pressemeddelelse, at det blandt andet fejres med lys i rådhustårnet og AGF-sangene 'I troed’ vi var døde og borte' og 'Malaga' spillende fra rådhusklokkerne.
- Der skal først og fremmest lyde et kæmpe tillykke til klubben, spillerne, de frivillige og de titusindvis af fans.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg tager ikke munden for fuld, når jeg siger, at AGF’s danske mesterskab er en kæmpestor og markant bedrift, der vil blive husket og nydt i mange år frem.
- Der er tale om et fodboldmirakel. Det fortjener at blive fejret og hyldet med lyd og lys fra rådhustårnet, siger Nicolaj Bang, rådmand, Teknik og Miljø.
Det er både søndag aften, at sangene bliver spillet, mens de igen lyder den 17. maj, når den sidste kamp er spillet.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
AGF
3F Superliga



































