Danmark -AB-profil er ellevild: Dukkede Lønstrup og co.
2022-04-19 14:10:02
Foto: AB

AB-profil er ellevild: Dukkede Lønstrup og co.

Mathias Kisum scorede to gange, da AB vandt med hele 3-0 over Hillerød, og han er jublende glad for sejren, siger AB-profilen til bold.dk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 23. runde

FT

AB

3 - 0

HIL

33'
10
Frederik Ellegaard
Mål
45'
20
Mathias Kisum
Mål
45'
30
Mathias Kisum
Mål

AB tog fusen på Christian Lønstrups tropper fra Hillerød Fodbold, da Gladsaxe-klubben sejrede med 3-0 i mandagens opgør i oprykningsspillet i 2. division.

Mathias Kisum stod for to af målene for AB, og han siger til bold.dk, at det var skønt at besejre Hillerød-mandskabet. 

- Der er ingen tvivl om, at det er superfedt at have vundet den fodboldkamp. Jeg synes egentlig, at vi gik ud og leverede en rigtig god præstation og vandt fortjent 3-0. At det er så er mig, der lavede to af målene, er jeg personlig glad for, men det vigtigste er, at holdet vandt, så det var dejligt, siger Mathias Kisum til bold.dk. 

AB-målmageren siger, at det har været en stor lettelse for det tidligere Superliga-mandskab at have sikret sig en plads i top seks i 2. division.

- Jeg ved ikke, om vi måske har fået lidt friere tøjler af, at rækken er blevet delt i top- og bund-seks nu. Det kan godt frigøre nogle ting. Jeg synes dog, at vi fik lagt en rigtig god gameplan og spillede på vores færdigheder, og så matchede vi nogle af Hillerøds svagheder, og så var vi bare heldige, at det gik op i en højere enhed. Så var det dejligt, at vi kunne banke nogle kasser ind og holde nullet.

Har mulighed for at slå alle hold

Med sejren over Hillerød synes Kisum også, at AB har vist, at klubben kan slå alle hold i rækken. Lige nu er AB nummer fem med hele 19 point op til Næstved Boldklub i toppen af rækken, mens Lønstrup og co. på andenpladsen har et forspring på 12 point.

- Det er klart, at vi har en mulighed mod alle hold i rækken. Det er en supertæt række i denne sæson, hvor alle kan slå hinanden, så det synes jeg bestemt, at vi har. I den seneste sæson endte vi på tredjepladsen, så jeg synes helt sikkert, at det er en mulighed. 

- Bare fordi at de (Næstved, red.) har haft et rigtig godt første halvår, betyder det ikke, at de ikke også kan tabe nogle fodboldkampe nu, så vi satser klart på og har en forventning om, at vi kan vinde alle fodboldkampe.

22-årige Kisum har kontraktudløb til sommer, og hvad der skal ske derefter, har han ikke spekuleret på endnu. Fokusset er at slutte sæsonen godt af med AB. 

- Lige nu er det at færdiggøre et rigtig fint år med AB og vinde så mange fodboldkampe, som vi overhovedet kan, og se, om vi kan drille toppen lidt i det her top seks-spil. Alt det udenom forholder jeg mig til, når sæsonen er færdig, siger Mathias Kisum til bold.dk. 

Mathias Kisum skiftede fra Næstved til AB i september 2020, og kantspilleren har også en fortid i FC Roskilde ad flere omgange og Brønshøj.

Kisum er i denne sæson noteret for 22 kampe og fem mål for AB. AB møder B.93 i næste opgør fredag 22. april.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 23. runde

FT

AB

3 - 0

HIL

33'
10
Frederik Ellegaard
Mål
45'
20
Mathias Kisum
Mål
45'
30
Mathias Kisum
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce