2022-08-11 15:41:07

Adamo er månedens unge spiller: Jeg er ikke overrasket

FC Nordsjællands Adamo Nagalo er blevet kåret som årets unge spiller i 3F Superligaen, og den kåring var den unge stopper tilsyneladende ikke selv overrasket over.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

FT

AaB

0 - 0

FCN

FC Nordsjælland er kommet flyvende fra start i årets Superliga-sæson, hvor det er blevet til fuld plade for Farum-mandskabet.

En del af årsagen til nordsjællændernes succes skal findes i bagkæden, hvor man kun har lukket to mål ind henover fire kampe.

Det kan FC Nordsjælland blandt andet takke Adamo Nagalo for. Den 19-årige ivorianer har spillet fuld tid, og det er ikke gået ubemærket hen.

Således er den unge stopper blevet kåret som månedens unge spiller i 3F Superligaen, og på en video lagt op på FC Nordsjællands Twitter, sætter Adamo selv et par ord på kåringen.

- Jeg er ikke overrasket, siger centerbacken med et smørret smil og fortsætter.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Adamo er månedens unge spiller: Jeg er ikke overrasket
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

- Jeg vil gerne takke jer alle for at bidrage til at få denne pris. Det har været en god holdpræstation, og det håber jeg, at vi kan fortsætte med.

- Tak til alle mine holdkammerater og mine tætte venner for at vinde den her pris. Jeg håber, at vi vinder flere af dem her i fremtiden.

Adamo Nagalo har været på Right To Dream Park siden sommeren 2020.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 5. runde

FT

AaB

0 - 0

FCN

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce