





AGF er mildest talt flyvende.
‘De Hviie’ ligger på førstepladsen i 3F Superligaen, og det gør de især, fordi offensiven endelig er begyndt at stråle.
Mikael Anderson er blandt hovedaktørerne i denne, og efter en ny sejr mod FC Nordsjælland lørdag, bliver den danskfødte islænding spurgt ind til fremtiden.
- Jeg synes, vi spiller rigtig fed fodbold. Vi ligger nummer et i 3F Superligaen, så der skal noget helt ekstraordinært til at friste mig til at søge andre steder hen end lige her, fortæller Anderson til Bold og den øvrige presse.
- Men selvfølgelig vil det være dumt af mig at stå og love, at jeg vil blive her.
Anderson bliver efterfølgende spurgt ind til, om det vægter noget i hans overvejelser om et eventuelt skifte, at AGF spiller så godt, som de i øjeblikket gør.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Ja ja, helt sikkert. Det betyder enormt meget for mig, at vi spiller på den måde, som vi gør - offensivt, seværdigt fodbold, der gør, at jeg også kan præstere bedre og få lidt mere output på.
- Det hjælper mig, det hjælper mange spillere på holdet, og så er det klart, at AGF er et rigtig fedt sted at spille, når vi gør det på den måde, som vi har gjort det de sidste mange kampe, slutter Anderson af til Bold og den øvrige presse.
Aarhusianerne har scoret hele 21 mål på de første syv sæsonkampe - nøjagtigt tre per kamp i gennemsnit.
I 4-2-sejren mod FC Nordsjælland bidrog Mikael Anderson med en flot assist til Tobias Bech. Dermed har han leveret fire assists og to scoringer indtil videre i 3F Superliga-sæsonen.
Du kan se højdepunkterne fra lørdagens målfest øverst i artiklen her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

AGF
3F Superliga




























