2025-07-11 22:10:00

Danmarks kamp er uden betydning: EM er stadig kæmpe

Janni Thomsen og Andrée Jeglertz understreger, at Danmarks kamp mod Polen er vigtig, selv om der ikke er noget sportsligt på spil. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Schweiz
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM 2025 - 3. runde

FT

POL

3 - 2

DAN

Lørdag mødes Danmark og Polen ved kvinde-EM, og begge nationer har én ting til fælles: 

Opgøret betyder ikke noget rent sportsligt. 

Både Danmark og Polen er uden mulighed for avancement, men det får ikke danskerne til at tage let på opgaven, fortæller Janni Thomsen:

- Det er kæmpestort at være med til et EM, og det er det også, selv om kampen desværre ikke har den store betydning. 

- Det er altid stort at spille for sit land, og det handler om at spille for sin egen stolthed og repræsentere Danmark, så det glæder jeg mig til, siger hun på pressemødet forud for kampen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

EM 2025 -Danmarks kamp er uden betydning: EM er stadig kæmpe
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Landstræner Andrée Jeglertz stemmer i:

- Vi ser frem til kampen, selv om den ikke har betydning for avancement i turneringen. Det er nemlig stadig en vigtig kamp for os. 

- Vi har analyseret vores to nederlag, som vi er skuffede over, og nu er vi 100 procent fokuserede på at slutte med en sejr. Tre point ville være en virkelig fin måde at slutte EM af på, siger svenskeren. 

Der er kampstart i Luzern lørdag aften klokken 21:00. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

EM 2025 - 3. runde

FT

POL

3 - 2

DAN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce