
Cho Gue-sung blev helten, da FC Midtjylland torsdag slog Genk med 1-0 i Europa League.
Efter opgøret fik den skrevne presse lov til at tale med den sydkoreanske angriber, og her satte han ord på sin scoring.
- Det var min femte kamp i turneringen, og jeg havde ikke lavet mål i de seneste europæiske kampe. Så jeg ville virkelig, virkelig gerne score.
- Så endelig fik jeg scoret, og det var jeg virkelig glad for, siger Cho Gue-sung.
Selv om angriberen er glad for sin scoring, ville han gerne have fået nettet til at blafre endnu mere.
Artiklen fortsætter efter billedet

- For at være ærlig, er jeg skuffet over, at jeg ikke scorede flere mål, for jeg havde en stor chance, hvor jeg skulle have scoret igen.
- Hvis vi var endt med at spille uafgjort, så ville det ikke have været muligt for mig at falde i søvn.
- Så ville det have siddet fast i mine tanker, fortæller angriberen.
Cho Gue-sungs scoring faldt efter en retur efter et skud fra Dario Osorio, og det var ikke tilfældigt.
FCM-assistenttræner Morten Duncan Rasmussen, der selv var en målræv, gav nemlig et godt råd inden opgøret.
- Faktisk har jeg talt med Dario og nogle af trænerne om det før kampen. Duncan fortalte os, at hvis Dario skyder, så skal jeg løbe derind.
- Efter første halvleg sagde han så: "Hvad sagde jeg? Det var derfor, at du scorede", siger Cho med et grin.
FCM har nu 15 point efter seks runder i Europa League.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
FC Midtjylland
Europa League



































