Abdul Daramy har sat sin underskrift på en kontraktforlængelse med FC København.
Det oplyser Superliga-klubben mandag.
Den nye aftale løber frem til sommeren 2028, lyder det på klubbens hjemmeside.
- Vi er glade for at det er kommet på plads med en ny aftale med Abdul.
- Abdul har udviklet sig kontinuerligt i Talentafdelingen og har et internationalt potentiale, som vi sammen med ham skal forsøge at få bragt ind på vores førstehold i fremtiden.
- I første omgang bliver det en transitionsfase, hvor han vil have faste træningspas med førsteholdet og på den måde vænne sig til at være en del af senior-fodbolden. Abdul er en dygtig, eksplosiv og driblestærk kantspiller, som har nogle fine afslutningsevner, siger Head of Recruitment i F.C. København, Mikkel Lund Køhler, til klubbens hjemmeside.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga




































