2024-03-06 16:18:19

FCM får bøde på 10.000 kroner for ét romerlys

Ét romerlys affyret i udebaneafsnittet ved Charles matchvinder-mål i Aarhus koster nu FC Midtjylland en bøde på 10.000 kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

RAN

0 - 1

FCM

FC Midtjylland er netop blevet tildelt en bøde, da der blev affyret pyroteknik på udebaneafsnittet på Ceres Park efter Charles 3-2-scoring dybt inde i overtiden den 25. december.

Det har Fodboldens Disciplinærinstans netop skrevet ud.

I alt er der tale om ét styks pyroteknik, som altså blev tændt, da FCM gjorde det umulige med ni mod fuldtallige AGF.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM får bøde på 10.000 kroner for ét romerlys
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Bøden lyder i alt på 10.000 kroner, hvilket er det samme, som AaB for to dage siden fik en bøde på for tre røgbomber.

I domsafsigelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans nævnes det også, at det er syvende gang, FCM sanktioneres inden for de sidste 12 måneder.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

RAN

0 - 1

FCM

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce