Opgøret mellem Sønderjyske Fodbold og FC Midtjylland endte dramatisk.
Et rødt kort til Philip Billing og et sent straffespark til Sønderjyske har fået debatten om dommernes linje og kvalitet til at bluse op.
Og der er stadig efterdønninger fra opgøret at samle op på.
FC Midtjylland er nemlig blevet straffet, da deres vicesportsdirektør, Ove Pedersen, ytrede sig over for linjedommeren om dommernes præstation på vej ned i spillertunnellen.
- Næste gang skal vi spille i Italien. Dernede er der ingen mafia, fremgår det af kendelsen fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det har dommerne opfattet som et angreb på deres integritet, og Fodboldens Disciplinærinstans mener ligeledes, at der ligger til grund for en straf.
FC Midtjylland har dermed fået en bøde på 5.000 kroner.
Kendelsen kan ikke appelleres.

Brøndby kan udnytte Nørgaard-klausul
Hattrick | Afsnit 91Thomas Nørgaard er en brandvarm kandidat i Brøndby, som ikke vil få de store problemer med at købe cheftræneren fri af Sønderjyske.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga






































