2024-02-06 12:15:00

FCM's plan lykkedes: Ikke bekymret for FCK og BIF

FC Midtjylland-direktør Peter Sand tænker ikke på, hvordan FCK og Brøndby har klaret sig i transfervinduet, da midtjydernes egen plan lykkedes.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Portugal
Artiklen fortsætter efter indholdet

The Atlantic Cup - 1. runde

FT

FCM

0 - 1

FRE

FC Midtjylland har noget uvant haft et stille transfervindue.

Ind har man kun fået Alhaji Kamara, som er hentet i Randers og er en gardering til pladserne helt i front.

Det er derfor en modsætning til konkurrenterne i toppen af Superligaen.

FCK har hentet spillere som Scott McKenna og Magnus Mattsson, mens at Brøndby smed den store pose penge for at få Filip Bundgaard.

Rivalernes oprustning tager fodbolddirektør Peter Sand dog med ro.

- Jeg vælger egentlig bare at fokusere på vores eget med afsæt i den spillertrup, vi har. Vi kan egentlig bygge på yderligere, så vi er et godt sted.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM's plan lykkedes: Ikke bekymret for FCK og BIF
Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

- Det er ikke noget, vi er bekymrede for. Vi fokuserer 100 procent på vores eget spillermateriale og gør alt, hvad vi kan, for hele tiden at udvikle holdet.

- Der har vi heldigvis en fantastisk træner i Thomas Thomasberg og hele staben omkring. Så vi synes, at vi er et godt sted, siger Peter Sand til Bold.

Thomasberg har ro i maven
Bold har også talt med FC Midtjylland-cheftræneren under de varmere himmelstrøg i Portugal.

Thomas Thomasberg ser på situationen på samme måde som Peter Sand, da han ikke ryster i bukserne over konkurrenterne.

- Ja, de andre har nok hentet lidt flere spillere ind, hvor vi ikke har hentet nogen til at styrke på den måde.

- Men for mig har det været en styrke i sig selv, at vi kunne holde i dem, vi havde. 

- Jeg synes jo, holdene ligner nogle, som absolut står stærkt til det her forår, der venter. Det bliver spændende.

FCM-fansene skal derfor ikke være bekymret for, at man på Heden ikke har spillet med de økonomiske muskler.

Der er nemlig fortsat en masse lag, som mangler at udfolde sig i den nuværende trup.

- Vi har masser af spillere, der individuelt kan blive endnu stærkere igen i og med, at vi især rent offensivt har spillere, som er unge. Vi har spillere, der kan udvikle sig på individuelt og som hold.

- Så er der de spillere, der også er hentet og var i klubben i forhold til, at vi skulle vinde en masse fodboldkampe. Det skal de selvfølgelig være med til igen her i foråret.

Der er derfor lagt op til et spændende forår, hvor FC Midtjylland inden premieren topper 3F Superligaen.

Her har midtjyderne to point ned til Brøndby på andenpladsen, og det er netop de to mandskaber, som mødes den 18. februar.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

The Atlantic Cup - 1. runde

FT

FCM

0 - 1

FRE

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce