Philip Billing kommer ikke på banen, når Bournemouth møder Real Sociedad i aftenens testkamp.
Danskeren er for anden testkamp i træk ikke udtaget.
Det er på trods af, han kom på måltavlen, da han for to uger siden spillede testkamp mod Everton. I den forbindelse udtalte Bournemouth-manager Andoni Iraola, at han er glad for, danskeren er tilbage i truppen.
- Jeg er glad for at have ham tilbage. Selv om han ikke spillede mange minutter for Napoli, var han meget vigtig, selv fra bænken. At vinde Serie A er en stor bedrift, selvom du ikke er en af starterne.
- Men nogle gange er det ikke os, der presser på for et skifte. Nogle gange er det spillerne, der ikke er tilfredse med deres roller, og det er dem, der ønsker at prøve noget andet, sagde han ifølge BBC.
Artiklen fortsætter efter billedet

Philip Billing står ikke på skadeslisten hos klubben, men har den seneste tid været meldt på vej væk fra klubben.
Bold kunne den 24. juli fortælle, at midtbanespilleren har interesse fra FC København og FC Midtjylland. Læs mere om den historie her.
Your team at Vitality Stadium 🫡 pic.twitter.com/2EBUOG1mM0
— AFC Bournemouth 🍒 (@afcbournemouth) August 9, 2025
Elsker du Premier League? Så spil med i Premier Manager!
Sæt dit eget drømmehold og dyst mod vennerne i miniligaer. Du kan lave udskiftninger mellem runderne og gøre hver kamp endnu mere spændende – især når håneretten er på spil!
Premier Manager – Efterår 2025 starter den 15. august. Sæt dit hold allerede i dag!
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Bournemouth
Premier League



































