3F Superliga -Fuldtid eller farvel i Hvidovre: De kan have et for godt job
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix
2023-12-15 14:47:36
Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Fuldtid eller farvel i Hvidovre: De kan have et for godt job

Hvidovre-sportschef Peter Lassen fortæller, at et par spillere kan forlade klubben til sommer, fordi man går fuldtid.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Hvidovre går fuldtid.

Selv om det er en glædelig nyhed for Peter Lassen, kan der også være negative konsekvenser ved satsningen.

Sportschefen fortæller nemlig, at man til sommer kan være nødsaget til at vinke farvel til spillere.

- Det får en stor betydning på længere sigt, for folk skal ikke bestille andet end at spille fodbold. Nu står det ikke i pressemeddelelsen, men det er sådan en tretrinsraket.

- Når de møder ind den 4. januar, træner de som normalt, fordi der er lidt udfordringer med et par af spillerne i forhold til deres arbejde.

- Når vi kommer hjem fra træningslejr i februar, træner de, der kan, klokken 11, og så træner de med de resterende spillere klokken 14:30, efter at de har spist frokost.

- Den 1. juli 2024 begynder de at træne klokken 10:30, og det er alle spillerne, siger Peter Lassen til bold.dk.

Hvilke udfordringer er det?

- Det er jo klart, at drengene har skrevet kontrakter med os i forhold til at have et job ved siden af. Så der er en udfordring i forhold til tre-fire stykker, hvor vi skal finde en løsning på den ene eller den anden måde.

- Ingen skal komme dårligere stillet ud af det her, og det skal komme alle til gode. Alle skal være glade, og det er de også, men det kan godt være, at der er en eller to, der ikke vil forlade sit nuværende arbejde, fordi de har en for god stilling, siger sportschefen til bold.dk.

Hvad skal der ske med dem fremadrettet så?

- Så skal de ikke spille fodbold her. Det bliver fuldtid, og der træner alle klokken 10.30. Fra den 1/7 skal ingen have et arbejde ved siden af, og der skal folk kun koncentrere sig om at spille fodbold.

- Så desværre kan det godt være, at vi skal sige farvel til spillere.

Kan du fortælle, hvem det kunne være?

- Nej, det kan jeg ikke, og det vil jeg ikke, siger Peter Lassen til bold.dk.

Hvidovre IF rykkede i seneste sæson op i 3F Superligaen. I øjeblikket er klubben at finde på sidstepladsen i rækken. Hidtil har spillerne trænet om eftermiddagen, da der kun har været et deltids-setup.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce