


West Ham led lørdag et smertefuldt 0-3-nederlag til Brentford og er nu for alvor i fare for at rykke ud af Premier League.
Resultatet betyder, at Tottenham søndag kan sende The Hammers under nedrykningsstregen med en sejr over Aston Villa.
London-klubben havde flere gode muligheder mod Brentford, men The Bees' var markant skarpere.
Efter et kvarters spil tog hjemmeholdet føringen, da Mathias Jensen fandt Michael Kayode med et veltimet indlæg. I første omgang lignede det Kayodes mål, men siden blev West Ham-stopperen Konstantinos Mavropanos noteret for et selvmål.
Netop Mavropanos troede kort efter, at han havde udlignet for The Hammers, men scoringen blev annulleret for offside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Efter pausen udbyggede Brentford-bomberen Igor Thiago fra 11-meter-pletten i det 52. minut, og med blot otte minutter tilbage på klokken stak Mikkel Damsgaard så kniven helt ind ved at score til slutresultatet 3-0.
Damsgaard modtog bolden i venstre side af gæsternes felt, lavede en hurtig vending og sendte bolden i mål via det lange målhjørne uden chance for Mads Hermansen.
Kort før slutfløjt var der store klapsalver fra hjemmeholdets publikum, da Josh Da Silva fik comeback efter en lang skadespause.
Sejren efterlader Brentford på sjettepladsen i Premier League med 51 point efter 35 kampe.
West Ham ligger fortsat lige over nedrykningsstregen, men det kan som nævnt ændre sig søndag afhængigt af resultatet mellem Aston Villa og Tottenham.

Gulddrømme og uro i Superligaen
Hattrick | Afsnit 74Guldkampen spidser til i Superligaen, hvor AGF og FC Midtjylland kæmper om mesterskabet. Men uden for banen har flere kampe også fået et efterspil med uro og ballade.
Læs mere
West Ham
Brentford
Premier League



































