UEFA Nations League A -Hjulmand afviser Hamren: Vi sad på kampen
2020-10-11 23:30:23
Foto: Getty Images

Hjulmand afviser Hamren: Vi sad på kampen

Kasper Hjulmand er bestemt ikke enig med Islands landstræner, Erik Hamren, der følte, at Island sad godt på kampen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Danmark fik den første sejr i denne omgang af Nations League, da Island blev besejret med 3-0.

Første halvleg var en mere jævnbyrdig affære, hvor der skulle et ganske specielt selvmål til, før danskerne bragte sig i front kort før pausen. 

Island-træner Erik Hamren mente derfor, at hans tropper sad meget godt på kampen et stykke hen ad vejen, men det mener Kasper Hjulmand ikke. 

- Det er jeg ikke enig i. De havde en enkelt omstilling, som vi fik lukket ned for. Vi havde sat os på kampen og bankede indlæg ind bag dem. Vi havde syv hjørnespark, der dansede derinde. 

- Vi havde kontrol på kampen, så vi vidste godt, at hvis vi blev ved at arbejde og være godt indstillet defensivt, så ville sprækkerne komme, siger den danske landstræner til Kanal 5. 

Generelt var landstræneren fint tilfreds med det offensive udtryk. 

- Jeg synes, det var fint. Jeg synes, vi fik skabt rigtigt meget, og det kunne vi ellers ikke forlange at gøre her på Island. De er normalt et meget stærkt defensivt hold. Vi løb de kontraer, vi skulle. Vi spillede hurtigt, når vi skulle, og så fik vi skabt de chancer, vi skulle. 

Mod kampens afslutning kom Andreas Skov Olsen til skade med ryggen, og det så umiddelbart ikke godt ud. 

Kasper Hjulmand kunne dog ikke på stående fod fortælle, hvor slemt det stod til.

- Jeg ved det faktisk ikke. Han skal til undersøgelse nu. Det var en stor bet. Vi må afvente og krydse fingre. Han havde ondt og havde smerter, så det var ikke rart at se, siger Kasper Hjulmand til Kanal 5. 

Danmark møder England på onsdag på Wembley.

 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce