Forventningerne i Aalborg er store, men det går bestemt ikke AaB's vej i denne periode.
Steffen Højer og co. har indledt foråret med to skuffende resultater hjemme på Aalborg Portland Park med 3-3 mod Hillerød og et 0-1-nederlag mod Aarhus Fremad fredag.
Det fungerer ikke i AaB, og det er tydeligt for klubbens fans.
Både ved pausen og efter kampen leverede de en pibekoncert ned mod AaB-spillerne, og det forstår Højer godt.
Det fortæller cheftræneren efter kampen i et interview med Rishøjs Corner.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er fair nok. Vi er jo en stor klub, og forventningerne er enorme. Lige nu kan vi ikke leve op til det, men der er ikke noget, som vi hellere vil, end at leve op til det.
- Det vigtige er, at opbakningen er der i kampene, og det føler jeg virkelig, at den var. Der er ikke noget, vi hellere ville, end at have givet tilhængerne de tre point, siger Steffen Højer til Rishøjs Corner.
Nederlaget betyder, at AaB nu er udenfor top-6, og derfor har man alt andet end en mulig oprykning i tankerne.
AaB har to point op til Kolding IF i top-6 med kun to kampe tilbage af grundspillet i Betinia Ligaen.
I de sidste to kampe møder AaB først Hobro IK på udebane, inden at man hjemme på Aalborg Portland Park tager imod Esbjerg fB.

AaB
Betinia Liga


































