245 kampe for Hvidovre IF.
Det er det imponerende antal kampe, som 29-årige Christopher Østberg står noteret for, men tiden i NordicBet Liga-klubben er forbi for Hvidovre-anføreren og legenden.
Østberg har nemlig valgt at stoppe i klubben for at få mere tid til familien, siger Hvidovre-ikonet til bold.dk.
- Jeg har taget beslutningen for at få mere tid i hverdagen. Det har været godt presset i en længere periode med fuldtidsjob og 1. divisionsfodbold og familietid og tid til at se sine venner. Jeg føler, at det er på tide, at jeg skal se min datter og familie noget mere. Det har især haft betydning for, at jeg har taget den beslutning, siger Christopher Østberg til bold.dk.
De seneste 14 år har Hvidovre været en fast del af Østbergs liv. Derfor har det været en vanskelig beslutning, men han mener også, at det er den helt rigtige.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er jo klart, at det ikke er en beslutning, som jeg har taget fra den ene dag til den anden. Det har været svært, fordi klubben betyder ekstremt meget for mig. Det har været en del af min hverdag de seneste 13-14 år at køre derud stort set hver dag. Det bliver super mærkeligt, og jeg skal nok lige vænne mig til, at jeg ikke skal køre ud til Hvidovre Stadion efter arbejde, men mon ikke, at jeg vænner mig til det.
Hvordan er det at sige farvel til en klub, der står dig så nært?
- Det har selvfølgelig været svært, men det er samtidig den rigtige beslutning, og jeg er rimelig afklaret med det.
- Jeg har en datter på halvandet år, som jeg rigtig gerne vil se noget mere. Det er bare svært, når man har fuldtidsarbejde og 1. divisionsfodbold. Der er ikke mange timer, som man har i hverdagene, og weekender ryger også.
Interesseret i at fortsætte karrieren
Selvom midtbanespilleren vinker farvel til Hvidovre, så er det ikke ensbetydende med, at Østberg er færdig med at spille fodbold.
- Jeg er interesseret i at fortsætte på lidt lavere niveau, hvis det er den rigtige klub, hvor jeg kan få tingene til at passe ind i hverdagen.
Østberg og Hvidovre-mandskabet har haft en flot sæson i 1. division, hvor klubben endte på en flot tredjeplads. Derfor er det også et godt punktum for midtbanespilleren.
- Den her sæson er gået over al forventning. Jeg ved ikke, om det er det rigtige tidspunkt, men det er klart, at det er lidt sjovere at stoppe med en tredjeplads, end det havde været, hvis det var gået anderledes. Jeg er dog rimelig sikker på, at de kan bygge videre på det til næste sæson, siger Christopher Østberg til bold.dk, der tilføjer, at han håber, at den her sæson bliver brugt til at skabe noget mere opmærksomhed om klubben, så faciliteter og træningsbaner kan blive opgraderede.
Udover Østberg har Kim Aabech, Rasmus Louie Larsen, Casper Haurvig og Lasse Brandt Hansen valgt at forlade Hvidovre.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Hvidovre IF
Betinia Liga

































