




AaB's nedrykning bringer med det samme en masse spørgsmål i spil.
Er staben den rette, kan økonomien holde og vigtigst af alt; hvad skal der ske med truppen?
Flere exits giver sig selv grundet kontraktudløb og udløbne lejeaftaler, men hvad med holdets profiler? Er de parate til at friste en tilværelse i landets næstbedste fodboldrække?
I kølvandet på søndagens nedtur søgte Bold svar hos anfører Mathias Jørgensen, der formentlig er klubbens mest eftertragtede spiller lige nu.
Mange mener nok, at du er for god til at spille i landets næstbedste fodbold. Hvad tænker du selv om det scenarie?
- Jeg tænker slet ikke over de scenarier lige nu.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er rykket ned med en fantastisk fodboldklub, og det gør ondt helt ind i hjertet. Det er det, jeg har i hovedet lige nu. Jeg er lidt tom og synes, det gør ondt.
Du forlængede din kontrakt i vinter. Kan du garantere, at du bliver og hjælper klubben op igen?
- Jeg spiller der, hvor jeg har en aftale, lyder det kort og fattet fra AaB-kaptajnen.
24-årige Mathias Jørgensens kontrakt i AaB løber til 2028.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

AaB
3F Superliga





































