





Toppen af La Liga er uhyre tæt, og derfor var søndagens sene opgør i det spanske meget vigtigt.
Her tog Atletico Madrid imod FC Barcelona, der havde kampens første store chance.
Lamine Yamal driblede med bolden i højre side af Atléticos straffesparksfelt, inden han trykkede af. Bolden gik dog snævert forbi venstre stolpe.
Hansi Flicks tropper sad solidt på spillet i indledningen, men som minutterne gik, mistede de grebet.
Kampen bølgede frem og tilbage, og kort før pause kom der gang i den. Robert Lewandowski var meget tæt på at sende Barca i front, da han sparkede på mål i feltet, men polakkens forsøg tog overliggeren.
Artiklen fortsætter efter billedet

Minuttet efter blev blev Barca straffet på en kontra.
Det var Antoine Griezmann, der startede det hele med en glimrende bold på tværs til Giuliano Simeone, der hurtigt ekspederede den ind i straffesparksfeltet, hvor Julián Álvarez var først på bolden og sparkede den i mål.
Kæmpe comeback
Barca skulle ug og jagte i anden halvleg, og efter 51 minutter var Yamal igen tæt på. Denne gang strøg hans forsøg forbi højre opstander.
Barca havde overtaget langt hen ad vejen, men alligevel faldt kampens næste mål til Atletico.
Igen var det Griezmann, der satte det op og fandt Conor Gallagher. Englænderen viste overblik og lagde bolden til rette for Alexander Sørloth, der sente 2-0-målet i nettet.
Barca svarede dog igen bare tre minutter senere, da Robert Lewandowski flot tog bolden ned, vendte sig rundt og sparkede den ind bag Jan Oblak.
Kort efter var Barca på pletten igen. Indskiftede Ferran Torres satte panden på et indlæg fra Lamine Yamal, og så var der udlignet til 2-2.
I overtiden endte Barca med at snuppe alle tre point, da Lamine Yamal endelig fik sin scoring via et afrettet skud og sikrede en 3-2-føring til Hansi Flicks mandskab.
Helt til sidst scorede Torres for anden gang, da han gjorde det til slutresultatet 4-2.
Resultatet betyder, at Barca topper La Liga, hvor de er a point med Real Madrid. Hansi Flicks tropper har dog en kamp i hånden.
Atletico ligger på tredjepladsen - fire point efter Barca.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Barcelona
Atletico Madrid
La Liga



























