








Det er ikke hver dag, at Real Madrid og Blackburn bliver nævnt i samme sætning.
Men den undtagelse gjorde Vincent Kompany onsdag aften, hvor FC Bayern München slog Real Madrid i en vild kamp, der til slut endte 4-3, hvilket sendte tyskerne i semifinalen af Champions League.
Kampen vil stå tilbage som en af de bedste sæsonen, mens der også var en euforisk stemning på Allianz Arena, da Bayern slog den evige europæiske rival.
Bayern-træner, Vincent Kompany, var også helt oppe at køre over sejren. Det fik ham til at tænke på glæden ved fodbold, når man formår at vinde over en rival, hvilket både er sket som træner i Anderlecht og Burnley.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg husker, at vi slog Blackburn to gange i Burnley, og der er nok ikke nogen i dette rum, der vil sammenligne det med kampen i dag (onsdag, red.), men det var fantastisk.
- Det er noget, jeg har oplevet så meget som spiller, og det var utroligt. Så denne kamp giver selvfølgelig for Bayern München en vild følelse, siger Vincent Kompany på pressekonferencen efter kampen.
I semifinalen venter Paris Saint-Germain for FC Bayern München.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
Bayern München
Champions League








































