2026-08-14 11:37:06

Medie: Arsenal forhandler med Leverkusen om Quansah

Sky Sports skriver, at Arsenal er i forhandlinger med Leverkusen om en mulig handel med den engelske forsvarsspiller Jarell Quansah.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I morgen d. 15. aug 16:00

NEW

vs

LEV

Jarell Quansah kan være på vej tilbage til Premier League.

Ifølge Sky Sports er Arsenal i forhandlinger med Leverkusen om den tidligere Liverpool-forsvarsspiller.

Manager Mikel Arteta ønsker at styrke sine muligheder i defensiven og ser Quansah som en god tilføjelse til truppen, blandt andet på grund af hans alsidighed, da han både kan spille midterforsvarer og højreback, skriver mediet.

Quansah er vendt tilbage til Leverkusen efter en forlænget ferie oven på sit første VM, hvor han spillede tre kampe for England.

Han spillede 44 kampe i sin første sæson i Tyskland, efter han forlod Liverpool sidste sommer.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Medie: Arsenal forhandler med Leverkusen om Quansah
Foto: Paul Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

Sky Sports skriver dog også, at Leverkusen angiveligt ikke ønsker at sælge den 23-årige forsvarsspiller, da klubben har været imponeret over hans præstationer i Bundesligaen, hvilket får handlen til at se svær ud.

Quansah har fortsat fire år tilbage af sin kontrakt med den tyske klub.

Podcast Cover

FCK arbejder på Ramaj-retur

Hattrick | Afsnit 173

Et opsigtsvækkende comeback kan være under opsejling i Superligaen. Bold kan nemlig som de første fortælle, at FC København arbejder på at hente Diant Ramaj i Dortmund. 

Læs mere
-12:49

Premier Man

Gør Premier League endnu sjovere

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I morgen d. 15. aug 16:00

NEW

vs

LEV

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce