



FC Vestsjælland havde blod på tanden, da de søndag gæstede Brøndby Stadion. Med fredagens nederlag til Esbjerg kunne FCV komme inden for tre point af vestjyderne, men det krævede en sejr over Brøndby, der omvendt jagtede tredjepladsen.
De blågule lagde godt fra land og havde flere pæne tilbud i kampens indledning. Først var Johan Larsson tæt med et hårdt skud, men Anders Kures hoved kom i vejen.
Efterfølgende troede Teemu Pukki, han havde bragt Brøndby foran, men der blev fløjtet for offside. Daniel Agger, som var tilbage i startopstillingen, havde et fladt forsøg på en indøvet frisparkskombination, men den sidste skarphed manglede.
Det gjorde den også hos Alexander Szymanowski kort før pausefløjtet. Argentineren slap alene igennem, men Thomas Mikkelsen viste sine evner ved at pille offensivspillerens forsøg. Derfor stod det 0-0 ved pausen.
0-0 var alt andet end tilfredsstillende for Brøndby, som kom energiske ud til starten af anden halvleg. Bare et minut var spillet, da Andrew Hjulsager modtog bolden i en favorabel position i feltet, men den unge offensivspiller gled i bolden.
To minutter senere havde Brøndby hjørnespark. Larsson sendte den præcist ind i panden på Christian Nørgaard, som headede bolden i modsatte hjørne til 1-0.
Målet gav for alvor Brøndby selvtillid, og særligt Nørgaard var velspillende. Tre minutter efter føringsmålet stod han endnu en gang på det rigtige sted efter et Agger-forsøg, som FCV-keeperen kun kunne halvklare. Nørgaard sparkede den resolut ind til 2-0 og var sågar tæt på et hattrick et minut senere.
Denne gang var det et fladt skud, Nørgaard forsøgte sig med, men bolden gik forbi mål.
Målene betød, at Brøndby stillede sig en anelse længere tilbage på banen, og FCV kom bedre med. Det førte til et par store chancer, hvoraf den første tilfaldt Osama Akharraz.
Den tidligere Brøndby-spiller fik et fladt indlæg fra Michael Lumb, men afslutningen var uden kvalitet. Heller ikke Rasmus Festersen havde indstillet sigtekornet, da han fik chancen med et kvarter igen.
Det lykkedes ikke FCV at bringe spændingen tilbage i kampen, og i stedet lukkede Larsson opgøret ved at hamre bolden i nettaget med 12 minutter igen.
Det var dog ikke Brøndbys sidste scoring. Den indskiftede debutant Nikolai Larsen kom på tavlen, da han i kampens sidste minut søgte med frem og hamrede den sikkert ind til slutresultatet 4-0.
Sejren betyder, at Brøndby overtager tredjepladsen i Superligaen.


Brøndby IF
FC Vestsjælland
3F Superliga
































