2025-08-09 15:52:42

Noget om snakken? Højlund så hele United-kampen fra bænken

Rasmus Højlund kom slet ikke i aktion, da Manchester United testede formen mod Fiorentina. Danskeren kan være på vej væk, skriver flere medier. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

FT

MUN

0 - 1

ARS

Der blæser nye vinde over Manchester Uniteds offensiv. 

Ruben Amorim og co. har tidligere hentet Matheus Cunha og Bryan Mbeumo til, og lørdag blev det så officielt, at de også henter angriberen Benjamin Sesko. 

Det har straks sat rygterne i gang omkring Rasmus Højlund. 

Den danske angriber har selv været klar i spyttet. Han vil blive og kæmpe for sin plads, men alligevel bliver rygterne om et comeback til Italien ved med at poppe op. 

Og måske er der noget om snakken. 

Højlund kom nemlig slet ikke i aktion, da United lørdag testede formen mod Fiorentina. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Noget om snakken? Højlund så hele United-kampen fra bænken
Foto: Patrick Mcdermott/AFP/Ritzau Scanpix

Den blonde dansker så hele kampen fra bænken, og ifølge Fabrizio Romano er det et tydeligt signal fra den engelske storklub. 

Hen skriver, at United er klar til at leje Højlund ud med en købsoption. AC Milan skulle være meget interesseret. Højlund kom til United for to år siden, og han har kontrakt til sommeren 2028.

Opgøret mellem United og Fiorentina endte 1-1. 

Elsker du Premier League? Så spil med i Premier Manager!

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

FT

MUN

0 - 1

ARS

Annonce

16 kommentarer

Se kommentarer
Annonce