Brøndby IF har fået styr på, hvem der skal være administrerende direktør.
De blågule har netop præsenteret Søren Kristensen, som kommer til Vestegnen med erfaring fra både professionel fodbold og ledelse af større organisationer.
Kristensen starter i Brøndby senest 1. september, men man har allerede lagt en plan for, hvordan klubben skal løftes op på et nyt niveau.
Det afslører Kristensen i et interview til Brøndbys hjemmeside.
- Jeg har lagt en 100-dages plan i samarbejde med bestyrelsen, hvor vi har faseinddelt forløbet. Først og fremmest handler det om at komme ud og kigge folk i øjnene, møde dem og høre deres input. På baggrund af det arbejde skal vi efterfølgende opdatere vores strategi.
Artiklen fortsætter efter billedet

- De første måneder kommer først og fremmest til at handle om at lytte. Jeg skal ud og møde mennesker, give hånd, stille spørgsmål og forstå klubben indefra.
- Alle i og omkring Brøndby IF bærer vigtige roller, og jeg glæder mig til at tale med medarbejdere, moderklubben, partnere, kommunen og vores fans - og mærke, hvad klubben betyder for dem, siger Søren Kristensen.
Det bliver med erfaring fra seks år som direktør i FC Nordsjælland, mens han har haft en lignende stilling på Hotel- og Restaurantskolen.

Danmark øjner stor Europa-gevinst
Hattrick | Afsnit 174Superliga-klubberne havde igen en flot uge ude i Europa, hvor der blev hentet vigtige koefficientpoint hjem til Danmark. Kan Danmark tage 12. pladsen, vil det for alvor se godt ud.
Læs mere
Gør sæsonen sjovere med Super Manager
Sæt dit managerhold og få point for dine spilleres præstationer runde for runde. Kæmp om håneretten mod vennerne og oplev, hvordan selv de kedeligste kampe bliver til noget, du følger intenst.

Brøndby IF
3F Superliga



































