

Parken dannede søndag aften ramme om 3F Superliga-opgøret mellem FC København og Sønderjyske.
Her skulle hjemmeholdet forsøge at hente tre drønvigtige point for at holde snor i toppen af landets bedste række.
De sønderjyske gæster kunne dog med en sejr overhale løverne og snuppe fjerdepladsen vinteren over.
Det var Thomas Nørgaards mandskab, der lagde bedst fra land i nationalarenaen, hvor frustrationerne stille og roligt begyndte at brede sig på lægterne.
Efter 42 minutters spil fik de for alvor frit løb.
Artiklen fortsætter efter billedet

Junnosuke Suzuki fik i første omgang reddet bolden på stregen efter et hjørnespark. Returen dumpede dog lige ned foran Lirim Qamili, som stangede Sønderjyske foran med 1-0.
Et par minutter senere blev det sågar endnu værre for Jacob Neestrup og co.
Endnu et hjørnespark blev ikke clearet ordentligt, og så kunne Kristall Ingason se sin afslutning tage en afretning og sejle ind i netmaskerne til 2-0.
Hvad nu, FCK?
Hjemmeholdets tilskuere kvitterede derfor med en gedigen pibekoncert, da dommeren fløjtede til pause i Parken, hvor der skulle andre boller på suppen i anden halvleg.
Neestrup tog derfor konsekvensen og pillede Lukas Lerager, Pantelis Hatzidiakos og Youssoufa Moukoko ud til fordel for Mads Emil Madsen, Birger Meling og Viktor Claesson.
Lige lidt hjalp det dog.
På trods af flere fornuftige forsøg i løbet af anden halvleg lykkedes det ikke for løverne at få netmaskerne til at blafre.
Sønderjyske snuppede dermed en flot 2-0-sejr i nationalarenaen og kan holde jul på Superligaens fjerdeplads.
FC København indtager derimod en skuffende femteplads med 28 point efter 18 spillerunder.

Guldkampen lever
Hattrick | Afsnit 65Hvem er favoritter til at snuppe det danske mesterskab i denne sæson? Spørgsmålet er pludselig pivåbent efter mandagens topbrag i Herning.
Læs mere

FC København
Sønderjyske
3F Superliga




































