Dortmund skal levere noget af et mirakel.
Barcelona var totalt overlegne i den første Champions League-kvartfinale, som blev spillet i sidste uge, og sejrede med hele 4-0.
Returkampen spilles på Signal Iduna Park, og her må hjemmeholdet lide under, at anfører Emre Can sidder ude med en mindre muskelskade, hvorfor han er udeladt af kamptruppen.
Til gengæld er der blevet plads til den tidligere Nordsjælland-profil Daniel Svensson fra start.
Gæsterne fra Barcelona har Dani Olmo tilbage i kamptruppen, efter han har døjet med en skade de seneste fem kampe.
Den offensive midtbanespiller tager indledningsvis plads på bænken, hvor han sidder ved siden af danske Andreas Christensen, der som vanligt ikke får en startplads.
Artiklen fortsætter efter billedet

Han er for nyligt blevet kampklar efter at have været skadet næsten hele sæsonen.
Du kan se startopstillingerne fra både Dortmund og Barcelona herunder.
▪︎ Unsere Elf ▪︎ #UCL #BVBBarca pic.twitter.com/Qg7TH9Lswy
— Borussia Dortmund (@BVB) April 15, 2025
📋 𝗢𝗡𝗖𝗘 𝗜𝗡𝗜𝗖𝗜𝗔𝗟 #BVBBarça pic.twitter.com/N89mBHIyKE
— FC Barcelona (@FCBarcelona_es) April 15, 2025

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Dortmund
Barcelona
Champions League





































